Na této stránce naleznete osvědčené rady a postupy jak se chovat k Fajným prknům.

Na E-shopu naleznete také mazání nebo balzám z včelího vosku pro Fajne prkna.

Návod k použití: namazat, ponechat alespoň hodinu. Přebytky setřít – nechat 24 hodin odpočinout. Nechlastat! Určeno pouze a jen pro Fajne prkna. Složení: Olej z Ostropestřce mariánského, tak asi pannou lisovaný za studena. Skladovat v chladu a temnu. Objem cca 330ml.

Nesprávným používáním může dojít k nevratným změnám kroucením, prasknutím či jiným deformacím. Těmto změnám lze ale předcházet jednoduchými pravidly. Uvedu zde pár rad co nikdy s fajnými prkny nedělat.

 

Nepoužívejte prkénka k sekání a bourání masa!

Pokud k tomu účelu není dané Fajne prkno jednoznačně vyrobeno, jedná se o výrobek určený výhradně ke krájení potravin. Sekání, či hrubé naklepávání masa by jej mohlo nevratně poškodit.

Nikdy prkénko nemyjte v myčce!

Dlouhou dobu působící horká voda, agresivní čisticí prostředky a vlhkost z prkénka vymyjí ochranný olej, kterým je napuštěné. Prkénko nasaje velké množství vody může se kroutit, popraskat či jinak deformovat.

Nevystavujte prkénko působení velkého tepla!

Není vhodné ho vystavovat přímému slunečnímu světlu. Není vhodné je mít u přímých zdrojů tepla. Ústřední topení sporáky nebo trouby.

Vlivem prudké změny teploty se dřevo může kroutit, popraskat či jinak deformovat.

Nenechávejte na prkénku dlouho zbytky potravin např.: zeleniny, masa apod.

Po skončení práce a omytí je lepší prkénko ihned neuklízet do zásuvky či police a nechat ho na vzduchu volně doschnout.

Nenechávejte prkénko dlouho na mokrém podkladu.

Kuchaři často rádi používají mokrou utěrku, aby jim prkénko neklouzalo. Tento nešvar jsem vyřešil použitím gumových protiskluzových nožiček. Díky tomu prkénko nenatahuje vlhkost z mokrých utěrek a zároveň neklouže po pracovní desce.

 

 

Pokud chcete prkénku prodloužit co nejvíce jeho životnost na dlouhé léta, tak se prosím řiďte těmito osvědčenými radami.

 

Co nejdříve po skončení práce očistit.

Z prkénka odstraňte zbytky potravin. Omyjte je vlhkým hadrem s běžným saponátem, případně krátce opláchněte horkou vodou a lehce celé osušte.  Pokud je třeba, prkénko lze například po krájení masa velmi dobře desinfikovat tím, že ho otřeme hadříkem namočeným v čerstvé citronové šťávě. Toto opatření nám též pomůže zajistit, že se nám při příštím použití prkénka pachy a chutě dříve krájených potravin nedostanou do nového jídla. Po omytí prkénko hned neuklízejte, ale nechte ho volně doschnout. 

Jednou za čas ošetřit Fajným mazáním nebo balzámem pro Fajne prkna.

Aby nám prkénko opravdu dobře a dlouho sloužilo, je třeba jej jednou za čas důkladně natřít olejem nebo balzámem. Aplikací oleje a balzámu zlepšíte odolnost výrobku proti vlhku a tím prodloužíte jeho životnost. Olej nebo balzám také zvýrazní kresbu dřeva. Olej popřípadě balzám aplikujte na celý povrch výrobku – rovnoměrně (včetně stran) jej rozetřete houbičkou nebo hadříkem a nechte působit. Nevstřebaný olej nebo balzám po hodinovém působení otřete suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou a po 24 hodinách celý postup zopakujte.